Dieta odgrywa dużą rolę, jeśli chodzi o poziom cholesterolu. Żywność, która zawiera dużo kwasów tłuszczowych nasyconych i izomerów trans, z czasem podniesie Twój cholesterol.
Takie tłuszcze znajdują się w produktach zwierzęcych, takich jak masło, ser i czerwone mięso. Znajdują się one również w niektórych olejach roślinnych, takich jak olej kokosowy i olej palmowy. Inne pokarmy, które mogą podnieść poziom cholesterolu to smażone potrawy, fast foody i przetworzona żywność.
Możesz pomóc w utrzymaniu niskiego poziomu cholesterolu, jedząc więcej owoców, warzyw i pełnych ziaren. Również wybór chudszych kawałków mięsa i niskotłuszczowych produktów mlecznych może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Ćwiczenia to kolejny ważny czynnik w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu. Regularna aktywność fizyczna pomaga zwiększyć poziom HDL („dobrego”) cholesterolu, jednocześnie obniżając poziom LDL („złego”) cholesterolu. Wreszcie, rzucenie palenia może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Palenie uszkadza wyściółkę tętnic, co może prowadzić do gromadzenia się złogów. Może to spowodować zwężenie tętnic i utrudnić przepływ krwi przez nie. Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zdrowia swojego serca.
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na cholesterol to menu na wysoki cholesterol, które może pomóc Ci obniżyć poziom cholesterolu. Dieta ta zawiera pokarmy bogate w błonnik, chude białko i zdrowe tłuszcze. Pokarmy bogate w błonnik pomagają wiązać cholesterol i usuwać go z organizmu. Chude białko pomaga budować zdrowe mięśnie i tkanki, a zdrowe tłuszcze pomagają zmniejszyć stan zapalny. Dieta na cholesterol zawiera również dużo owoców i warzyw, które zawierają naprawdę dużo przeciwutleniacz i fitosteroli, które mogą pomóc w ochronie serca i tętnic. Stosując tę dietę, można obniżyć poziom cholesterolu i poprawić ogólny stan zdrowia.
Dieta śródziemnomorska na cholesterol
Inspiracji możemy poszukać też nad Morzem Śródziemnym. W diecie mieszkańców tego regionu znajdziemy wskazówki zdrowej diety: bogatej w warzywa, owoce, ryby, pełne ziarna, orzechy i nasiona. Taka dieta okazała się skuteczna w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. 100% stosowanie takiego stylu żywienia może być wyzwaniem w polskim klimacie, ale warto przynajmniej wdrożyć jej elementy.