Dieta przed kolonoskopią

Dieta przed kolonoskopią jest bardzo ważna. Ponieważ kolonoskopia wykonywana jest w jelicie grubym, musisz jeść prawidłowo, aby uniknąć problemów trawiennych podczas badań. Zasady znacznie różnią się tutaj od ogólnie przyjętych wskazówek dotyczących zdrowego żywienia. Każde odstępstwo od zaleceń może prowadzić do problemów podczas badania lub nawet jego zafałszowanych wyników. Dieta przed kolonoskopią powinna być ustalona przez lekarza lub dietetyka, ale jeśli przygotowujesz się sam, służymy radą.

Jaka powinna być dieta przed kolonoskopią?

Dieta przed kolonoskopią jest bardzo ważna. Chociaż istnieje wiele produktów spożywczych, które można jeść przed kolonoskopią, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, należy unikać stymulantów, takich jak kawa, herbata i alkohol. Po drugie, należy unikać pokarmów bogatych w błonnik, takich jak warzywa i owoce. Wreszcie, należy pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Dieta przed kolonoskopią jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta.

Najważniejsze jest unikanie wszystkich małych. twardych elementów, które nie ulegają strawieniu i w całości przechodzą przez układ pokarmowy. Mówimy tutaj o pestkach (winogrona, maliny, truskawki, kiwi itp.), pieczywie z ziarnami, maku czy słoneczniku. Lepiej unikać też czerwonych buraków, które barwią ścianę jelita. Dobrym pomysłem będzie też rezygnacja z mleka i przetworów mlecznych. 

Co jednak można jeść? Przede wszystkim produkty zbożowe z wysokiego przemiału – białe pieczywo, jasne makarony itp. Oprócz tego, przydatny będzie bulion, chude mięso, kleiki i kisiele. Do picia najlepiej sprawdzi się woda niegazowana, dla odmiany można jednak sięgnąć również po rozcieńczone soki oraz kawę rozpuszczalną i herbatę w torebkach.

Kiedy wdrożyć dietę przed kolonoskopią?

Dietę należy zacząć na 3-4 dni przed kolonoskopią. Najpierw rezygnujemy z warzyw i owoców z pestkami. Na dwa dni przed przechodzimy na dietę ubogoresztkową, czyli jasne pieczywo, kleiki itp. Ostatni dzień przed badaniem to czas największych ograniczeń. Ostatnim posiłkiem powinno być śniadanie: tutaj jemy lekkie śniadanie np. jasną bułkę z masłem i kawałkiem chudej wędliny/jajkiem na twardo. W razie potrzeby można pić bulion lub bardzo rzadki kisiel. Koło południa trzeba przejść na dietę płynną: głównie wodę niegazowaną, ale można też sięgnąć po kompot (bez owoców) lub bardzo słabą herbatę. Kiedy zaczniesz przyjmować przepisane przez lekarza leki przeczyszczające, bezwzględnie nie możesz już nic jeść. 

Po badaniu, lepiej powstrzymać się od jedzenia przez kolejne dwie godziny. Warto też stosować przez kilka dni dietę lekkostrawną, żeby uniknąć problemów trawiennych po okresie postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klucz do pięknego wyglądu - zdrowa zbilansowana dieta
Znajdź sport, który sprawia Ci przyjemność i ćwicz codziennie
Kluby, siłownie i wszystko co kryje się w byciu FIT